News

Exodus z miast na wieś - czy mamy do czynienia z trwałym trendem?

Exodus z miast na wieś - czy mamy do czynienia z trwałym trendem?

Na przełomie ostatnich lat Polska stała się areną znaczących przemian społeczno-demograficznych. Znajdując się na skrzyżowaniu tradycji i nowoczesności, krajobraz migracyjny kraju rysuje się w coraz to bardziej zaskakujących barwach. Wśród tych zmian, jedna wyróżnia się szczególnie: rosnące zainteresowanie życiem poza granicami miast, które zdaje się odpowiedzią na szereg współczesnych wyzwań - społecznych i ekonomicznych.

Migracje w Polsce: powrót do korzeni

Ostatnie lata to prawdziwy boom, który odwraca tradycyjny prąd przemieszczania się populacji z wiejskich obszarów do miejskich aglomeracji. Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za 2021 rok świadczą, że polskie wsie zyskały aż 50 tys. nowych mieszkańców, co jest największym ruchem migracyjnym od czasów przedkryzysowych w 2008 roku. Czyżbyśmy byli świadkami renesansu wiejskiego życia? A jeśli tak, to dlaczego tak jest?

Przyczyny migracyjnego zwrotu

Jako kluczowy czynnik stojący za tym dużym ruchem migracyjnym z miast na wieś jest pandemia COVID-19. Ograniczenia i izolacja, jakie przyniosła globalna kwarantanna, sprawiły, że wielu Polaków zaczęło poszukiwać alternatywy dla zatłoczonych, miejskich metropolii. Pragnienie kontaktu z naturą, większej przestrzeni życiowej oraz możliwości prowadzenia zdrowszego trybu życia skłoniło wielu do przeprowadzki na wieś lub do miejscowości podmiejskich.

Suburbanizacja: miasta tracą na rzecz peryferii

Oprócz bezpośredniego zainteresowania życiem wiejskim obserwujemy również proces suburbanizacji. To trend, w ramach którego mieszkańcy miast przenoszą się do przedmieść, poszukując spokoju oraz lepszej jakości życia. Wielu z nich przyciąga perspektywa posiadania własnego domu z ogrodem, do którego mogą uciec od miejskiego zgiełku, zachowując jednocześnie dostęp do miejskiej infrastruktury.

Odpływ ludności z miast wpływają na realia rynku nieruchomości

Wpływ pandemii znacząco odbił się również na rynku nieruchomości. Wzrost popytu na domy i działki w mniejszych miejscowościach spowodował, że ceny działek poszybowały w górę, co z jednej strony może utrudniać dostęp do własnego kąta, z drugiej jednak świadczy o dynamicznym rozwoju tych obszarów. Młodzi Polacy, dla których zakup mieszkania w mieście staje się coraz trudniejszy do zrealizowania, coraz częściej zwracają się w stronę inwestycji w rodzinne ogródki działkowe (ROD) lub poszukiwania alternatyw na obrzeżach miast.

Migracja a kryzys finansowy

Przy próbie analizy aktualnej sytuacji migracyjnej nie należy pomijać tła tych zmian. Z jednej strony, migracja na wieś może być postrzegana jako próba ucieczki przed rosnącymi kosztami życia w miastach, z drugiej – jako poszukiwanie stabilniejszego, a być może bardziej zrównoważonego życia. Kwestia dostępu do kredytów, rosnące ceny nieruchomości, a także niepewność związana z przyszłością rynku pracy skłaniają wielu do przemyślenia swojej życiowej strategii. Nie bez znaczenia pozostają również programy rządowe takie jak Bezpieczny Kredyt 2% czy Mieszkanie na start. Pierwszy z nich znacząco obniżył Indeks Dostępności Mieszkań do poziomu z roku 2011 roku. Dodatkowo razem ze spadkiem podaży i wzrostem popytu (zapotrzebowania na mieszkania) ceny wzrosły, nieraz, do absurdalnych poziomów. Wygląda więc na to, że część z migracji może być wywołana koniecznością i brakiem mieszkań w centralnych dzielnicach miast.

Czy trend się utrzyma?

Pytanie, które nasuwa się naturalnie, dotyczy trwałości obserwowanych zmian. Czy migracja na wieś to chwilowa moda, czy też może trwała zmiana w podejściu Polaków do życia i pracy? Wiele wskazuje na to, że łączenie pracy zdalnej z życiem w bardziej przyjaznym, mniej zanieczyszczonym środowisku może stać się nowym standardem.

Podsumowanie

Trend migracji z miast na wieś i do przedmieść jest złożonym zjawiskiem, na które składają się czynniki społeczne, ekonomiczne oraz kulturowe. Choć przyszłość tych przemian pozostaje niepewna, jedno jest pewne – polski krajobraz demograficzny i społeczny jest w trakcie fascynującej transformacji, która będzie miała długotrwałe skutki dla całego kraju.

Image

Pozostałe

Inwestlokal

AGROPLANET
ul. Fabryczna 1A
05-660 WARKA woj. mazowieckie
NIP: 797 188 74 69

tel.: 513 955 092
e-mail: kontakt@inwestlokal.pl